Věc: Právní závaznost  cenových předpisů a cenových rozhodnutí podle Zákona číslo 526 / 1990 Sb., u regulovaných  a věcně usměrňovaných cen ve zdravotnictví.

 

 

            Vážené kolegyně, Vážení kolegové,

 

Mnohokráte jsme probírali  jednotlivé komodity v oblasti diabetologie, jejich cenu, množstevní preskribci, plnou či částečnou úhradu ze zdravotního pojištění. Vždy jsme uzavírali, že  tato tématika je závazně řešena v předpisech sbírky zákonů. (například množství testačních proužků za rok). Níže je pojednána problematika z oblasti finančního práva, nám poněkud málo známá, avšak pro výkon lékařské  praxe významná.

Nedávno jsem se setkal s problémem, že některé instituce taxativně zákonem vyjmenované a určené, mohou vydávat Cenové předpisy či Cenová rozhodnutí k určitým komoditám, a pokud taková materie je ze zmocnění zákona vydaná, je platná a účinná. 

 

Konkrétně   Zákon 526 / 1990 Sb., o cenách, jeho paragraf říká:

§1, odst. 6:  Správní orgány příslušné k regulaci cen podle zákona upravujícího působnost orgánů České republiky v oblasti cen (dále jen „cenové orgány“) mohou regulovat ceny podle tohoto zákona.

§3, odst. 1: Regulací cen se rozumí stanovení cen, cenových mezí, ve kterých mohou být sjednávány, usměrňovány.

§3, odst. 2: Rozhodnutí cenových orgánů podle tohoto zákona jsou závazná pro okruh adresátů, který je v nich vymezen.

§ 5,odst. 5: Pro uplatnění jednotlivých forem regulace cen mohou cenové orgány stanovit další věcné podmínky, včetně pravidel a postupů pro stanovení těchto cen.

§ 6,odst.1: Věcné usměrňování cen spočívá ve stanovení podmínek cenovými orgány pro sjednání cen.  

§ 6,odst.2: Tento způsob regulace cen platí pro všechny prodávající určeného druhu zboží.

§ 10,odst.1: Cenové orgány stanoví cenovým rozhodnutím podle § 3 odst. 2, Seznam zboží s regulovanými cenami  podléhající cenové regulaci, způsob a podmínky cenové regulace,  pravidla a postupy pro stanovování těchto cen a jejich změn.

 

§10, odst. 2: Předpisy o regulaci cen podle odstavce 1 zveřejňuje Ministerstvo financí v Cenovém věstníku, Ministerstvo zdravotnictví ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví,  Cenové rozhodnutí nabývá platnosti dnem uveřejnění v příslušném věstníku a účinnosti nabývá dnem stanoveným v cenovém rozhodnutí, nejdříve však dnem uveřejnění.

 

Existují v oboru zdravotnictví v podstatě dvě materie, vydávané podle Z 526. Například:

a) Ministerstvo zdravotnictví podle ustanovení § 10 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, sděluje, že dne 02. 12. 2013 vydalo Cenový předpis 1/2014/DZP o regulaci cen poskytovaných zdravotních služeb, hrazených  z veřejného zdravotního pojištění a specifických zdravotních výkonů. Cenový předpis nabyl účinnosti 01.01. 2014 a je publikován ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví, částka 8 ze dne 9. prosince 2013. Předpis je uveden ve sbírce zákonů jako Sde 009 / 2014 Sb.

b) Ministerstvo zdravotnictví podle § 2a odst. 1 zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů, a podle § 1 odst. 6 a § 10 zákona č. 526/1990 Sb., a na základě čl. III. odst. 4 cenového předpisu Ministerstva zdravotnictví 3/2012/FAR, o regulaci cen zdravotnických prostředků, vydává cenové rozhodnutí 2/13-FAR, kterým se stanoví seznam zdravotnických prostředků s regulovanými cenami. Materie je vydávána jako úhradový katalog zdravotnických prostředků, její součástí je i tzv. Metodika verze 966, platná od 01 07 2014.

 

            A nyní to hlavní, o co vlastně jde. Text sub a) je věc nám známá, každoročně Vám posílám Sdělení MZ ČR na toto téma, zařazené do sbírky zákonů.

            Text sub b) je záležitost z oboru finančního práva, je poměrně málo známá pokud jde o její právní závaznost. Například  testační  proužky lze předepisovat  dle    Z 48/97  400 ks /rok / 3 200 Kč. Vždy jsme říkali, že takto zní zákon a tedy rozhodne-li lékař diabetikovi i s minimální PAD léčbou napsat podle Z 48 těchto 400 ks, je to v souladu se zákonem. Toto tvrzení bylo, je a bude pravdou. Jenže  Finančně právní  odborník mne však poučil o výše uvedeném, tj. o teorii podle sub písm. b), že stát ( MZ ČR) má navíc podle legislativy v tomto dopise uvedené,( Zákon 526 / 1990 Sb., o cenách ), právo  regulace cenou , potažmo regulací počtu  kusů komodity na základě jednotkové ceny. Podívejte se do Metodiky, kde se rozlišuje 100 ks a 400 ks proužků. Byl jsem  upozorněn, že pro nás platí nejen Z 48/97, ale i výše uvedená legislativní cesta Zákonem 526 o cenách. Prakticky to znamená, že stát v jednom zákoně uvede právo ( Z 48/97, proužky 400 ks / rok/3 200 Kč ), a pomocí druhého zákona (Z526/90) zreguluje a věcně usměrní tuto komoditu počtem kusů nebo objemem finančních prostředků. A to už  může být  problém, protože my se řídíme Zákonem 48/1997Sb., přičemž  jsme dosud příliš nebrali v úvahu Zákon 526/90 Sb.

 

 

Závěr: Pokud předepíšeme komoditu v početním množství či finančním objemu podle Zákona  48 / 1997 Sb., ale v rozporu se Zákonem  526 / 1990 Sb., o cenách, tj. nerespektujeme Cenový výměr nebo Cenové rozhodnutí u komodit  regulovaných a věcně usměrňovaných, je velmi pravděpodobné, že se vystavujeme nebezpečí  sporu mezi námi ( poskytovateli ) a pojišťovnami ( plátci) zdravotní péče. Odborníci na finanční právo mi doporučili  seznámit Vás  s touto problematikou, jakož i doporučili  koordinovat Zákon 48/97 se Zákonem 526/90 tak, abychom se vyhnuli  případným sporům mezi námi a pojišťovnami. 

V praxi to znamená, že Vás budu muset informovat o Cenovém předpisu 3/2012/FAR a o Cenovém rozhodnutí 2/13/FAR,o Úhradovém katalogu zdravotnických prostředků verze 966, respektive o novelách těchto předpisů, abyste byli aktuálně informováni.

 

            S mnoha pozdravy

 

  MUDr.  Tomáš Merhaut

Člen výboru ČDS ČLS JEP