Členům výboru OSAD

Web stránky OSAD

------------------------------------------------------

V Praze Dne  16. 05. 2010

 

Vážení a milí přátelé, kolegové,

Postupuji Vám na vědomí  a k dalšímu opatření ve Vašich praxích  zásadní materiály, které se týkají preskribce diabetických léků a jejich preskribčních omezení. Na zaklade rozhodnuti, ktere bylo publikovano SUKLem ze dne 8.1.2010, ke spravnimu rizeni o zmene vyse a podminek uhrady lecivych pripravku nalezicich do referencni skupiny 8/2 je preskripcni omezeni nasledujici:

Léky :

1. insulin lidsky cartridge: L/DIA, END, INT

znamena,že preskribce těchto léčivých přípravků nemůže být přenesena na praktického lékaře


2. analoga insulinu, lahvicky i cartridge: E/DIA, END, INT

znamena,že preskribce těchto léčivých přípravků nemůže být přenesena na praktického lékaře

 

 

Vyznam symbolu E:

§ 24 vyhlášky č. 92/2008 Sb., odst. 3 :Nelze-li s ohledem na účinnost a bezpečnost přípravku předepisování přípravku přenést na praktického lékaře podle odstavce 2, přípravek s preskripčním omezením je označen symbolem E.

Závěr. Toto rozhodnutí SUKL je opřeno o pravomoc, danou mu ustanoveními § 39a, §39h,   a § 39n a dalšími, zákona 48/97 Sb, v platném znění od 1.1. 2010. 

Pokud jde o problematiku preskripce a preskribčních omezení, platí následující:
Státní ústav pro kontrolu léčiv v souladu s § 39n odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v platném znění (dále jen "zákon") zveřejňuje Seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely hrazených ze zdravotního pojištění (dále jen "Seznam"). Seznam je vydáván vždy k 1. dni kalendářního měsíce a uvádí léčivé přípravky (LP) a potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ), hrazené ze zdravotního pojištění, včetně maximálních cen výrobce a výše a podmínek úhrady.( preskripční omezení ).

Tedy jediný platný seznam ze zákona je od SUKL. Zdravotní pojišťovny nemají oprávnění seznamy vydávat, naopak jsou povinny se seznamem suklu řídit, neboˇt to stanoví zákon. My jako poskytovatelé a ZP jako plátci jsou povinni dodržovat preskripční omezení dle aktuálního seznamu vydaného suklem k prvnímu dni kalendářního měsíce. Pro 05/2010 je platný soubor SCAU 100 504,  z něhož jsem vybral dia léky a posílám je na Web stránky s tím, že každý měsíc budu posílat aktualizované platné verze.

 

Jinak je tomu u  pomůcek zdravotnické techniky (PZT)

Ustanovení § 15 Zákona 48/97 Sb mimo jiné stanoví, že  Ústav (SUKL) rozhoduje o výši úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely.

Ale pro PZT platí  § 15, odst 8:

(8) S výjimkou prostředků zdravotnické techniky uvedených v oddílů B přílohy č. 3 tohoto zákona, které se ze zdravotního pojištění nehradí, a vybraných prostředků zdravotnické techniky uvedených v oddílu C přílohy č. 3 tohoto zákona, které se hradí ve výši a za podmínek v této příloze stanovených, se ze zdravotního pojištění hradí ve výši 75 % jejich ceny pro konečného spotřebitele 24) prostředky zdravotnické techniky předepsané za účelem

a) pokračovat v léčebném procesu, nebo

b) podpořit stabilizaci zdravotního stavu pojištěnce nebo jej výrazně zlepšit anebo vyloučit jeho zhoršení, nebo

c) kompenzovat nebo zmírnit následky zdravotní vady včetně náhrady nebo modifikace anatomické struktury nebo fyziologického procesu.

Hradí se vždy prostředek zdravotnické techniky v základním provedení nejméně ekonomicky náročném v závislosti na míře a závažnosti zdravotního postižení.

Závěr: zatímco Léky- jejich ceny a preskripční omezení určuje SUKL, PZT ceny a omezení jsou určeny § 15 odst 8 Zákona 48/97 Sb a přílohou č. 3 tohoto zákona. Proto V příloze tohoto dopisu posílám přílohu č 3 Zákona 48/97 Sb, kde v oddíle B, skupina 11 je uvedeno,co ZP nehradí, a kde v oddíle C, skupina 11,  je uvedeno, co z DIA PZT je hrazeno plně a do jaké výše.Pozor. Například jehly k Byettě nejsou ani v odd. B,ani C, takže jsou podle §15/odst 8 hrazeny do výše 75 %.

 

Pro potřeby výboru a členů OSAD poskytuje

 MUDr.Tomáš  Merhaut v.r.

 Člen výboru ČDS a výboru OSAD