Časové regulace KORKO / REGKO

 

Dne 1. 12. 2011 nabyl účinnosti zákon č. 298/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Vzhledem ke zrušení § 41 zákona č. 48/1997 Sb., který upravoval činnost Informačního centra zdravotního pojištění (dále jen ICZP), dochází pro období od 1. 12. 2011 k ukončení kontroly čerpání finančních prostředků zdravotního pojištění jednotlivými zdravotnickými zařízeními prostřednictvím korekčního koeficientu. Tzv KORKO. 

S účinností od 1. 12. 2011 končí povinnosti zdravotnických zařízení dle odst. 3)
„Zdravotnická zařízení jsou povinna sdělit Správci centra za uplynulé čtvrtletí, a to nejpozději do 60 dnů, seznam jednotlivých nositelů výkonů k poslednímu dni daného čtvrtletí, v tomto členění: a) jméno, příjmení, titul, b) rodné číslo, c) kategorie nositele výkonu, d) přepočtený počet nositele výkonu.“

V této souvislosti je nutno připomenout fakt, že dle § 40 odst. 6 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., v platném znění, jsou zdravotnická zařízení povinna sdělovat zdravotním pojišťovnám za uplynulé čtvrtletí, a to nejpozději do 60 dnů, seznam jednotlivých nositelů výkonů k poslednímu dni daného čtvrtletí, s uvedením jména, příjmení, titulu, rodného čísla a kategorie nositele výkonu podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.


            Zrušením § 41 zákona č. 48/1997 Sb. se uzavírá kapitola časové regulace počítané souhrnně přes celý systém veřejného zdravotního pojištění. Základním principem této regulace byl výpočet tzv. korekčního koeficientu jako podílu, v jehož čitateli je rozdíl mezi součtem časů zdravotních výkonů uhrazených v daném čtvrtletí zdravotnickému zařízení a součtem časů zdravotních výkonů zdravotnickému zařízení uhrazených, jejichž úhrada však byla po kontrole provedené v daném čtvrtletí zdravotní pojišťovnou zamítnuta, a ve jmenovateli je součin přepočteného počtu nositelů výkonů a hodinového limitu času nositele výkonu na jeden kalendářní den a počtu kalendářních dnů v daném čtvrtletí. 
            Zákon č. 298 / 2011 Sb. ruší tzv. časovou regulaci korekčním koeficientem- KORKO. Nadále však zůstává v platnosti § 40,  který ukládá za povinnost zdravotnickým subjektům hlásit počty a velikosti úvazků jednotlivých nositelů výkonů v daném zdravotnickém zařízení - REGKO (to však  nikdy nebyl oficiální název pro regulaci podle úvazků časů nositelů výkonů, neboť takto to explicitně v § 40 uvedeno není, nicméně  se zavedl a používal výraz REGKO, čímž se lišil od KORKO -  který byl upraven zrušeným § 41.

Jinými slovy - zdravotnické zařízení nebude moci pojišťovně vykázat více výkonů za měsíc, než dává v součtu spektrum výkonů, vykázaných jednotlivými nositeli výkonů, jak je mají zdravotnická zařízení namlouvány a jak jsou uváděny v příslušných výkonech dle Seznamu výkonů.  

Jediné, co se ze  sledování úvazků nyní vytratí, bude souhrnná práce ICZP (Informačního centra zdravotního pojištění  ), takže si toto bude muset každá pojišťovna sledovat sama - a nebude těžké se domluvit s ostatními pojiťovnami, jaké  úvazky má konkrétní lékař (nositel výkonu) nasmlouvány u ostatních pojišťoven.

 

S mnoha pozdravy

                                                                                             MUDr Tomáš Merhaut

 

Níže je odpověď- stanovisko právního oddělení ČLK.

 

 

PEROčeská lékařská komora                                                            tel. 257216810, fax  257219280

                              www.lkcr.cz                                    E-mail: pravnisekret@clkcr.cz

                 Právní oddělení                                             Kancelář v Olomouci:

Lékařská 291/2, 150 00 Praha 5                                             Dolní náměstí 38, 772 00  Olomouc 2         

 

                                                                                                        V Praze dne 6.1.2012

                                                                                                                                                                              č.j.: 219/2012                                                                                             

Vážený pan

MUDr. Tomáš Merhaut

ředitel kanceláře revizní komise a čestné rady

 

 

Vážený pane doktore,

 

            k Vašemu stanovisku, které jste předal právnímu oddělení ČLK k vyjádření, si dovoluji uvést následující:

 

            Od 1.12.2011 je skutečně ustanovení § 41 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zrušeno s tím, že povinnost stanovit a uplatnit korekční koeficient byla ze zákona vypuštěna a zůstala pouze povinnost hlásit nositele výkonu smluvní zdravotní pojišťovně, která byla také v § 41 zakotvena, a nyní je přesunuta do § 40 odst. 6 následovně:

 

"Zdravotní pojišťovny vedou přehled zdravotnických pracovníků poskytujících hrazenou péči v jednotlivých smluvních zdravotnických zařízeních v členění lékař, zubní lékař a zdravotnický pracovník vykonávající nelékařské zdravotnické povolání podle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, kteří vykazují zdravotní pojišťovně provedené zdravotní výkony podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami (dále jen „nositel výkonu“); za tímto účelem jsou zdravotnická zařízení povinna sdělovat zdravotním pojišťovnám za uplynulé čtvrtletí, a to nejpozději do 60 dnů, seznam jednotlivých nositelů výkonů k poslednímu dni daného čtvrtletí, s uvedením jména, příjmení, titulu, rodného čísla a kategorie nositele výkonu podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami."

 

Pokud je povinnost stanovení korekčního koeficientu a jeho uplatnění při úhradě za výkony ze zákonné úpravy vypuštěna a není upravena formou jiné obecně závazné právní úpravy (o čemž nemáme v současné době žádné informace), nemůže být zdravotními pojišťovnami uplatňována.

 

S ohledem na dikci výše citovaného ustanovení § 40 odst. 6 zákona č. 48/1997 Sb. jsou zdravotní pojišťovně sdělovány informace o nositelích zdravotních výkonů pouze za účelem vedení přehledu zdravotnických pracovníků poskytujících hrazenou péči v jednotlivých smluvních zdravotnických zařízeních. Z uvedeného lze dovodit, že tzv. časová regulace byla ze zákonné úpravy zcela vypuštěna.

 

S úctou

 

                                                                                  MUDr. Mgr. Dagmar Záleská

                                                                                         Právní oddělení ČLK