Dovoluji se vyjádřit k problematice péče PL o diabetiky.

Nevím, jaké zkušenosti mají ostatní kolegové, ale předpokládám, že podobné jako já. Moje spolupráce s OL je zatím dobrá, většinu pacientů i s PGT posílají do dia ambulance. Ale najdou se i tací, kteří "pečují" o diabetika sami a pošlou ho teprve až má pacient glykemii hodně vysokou. Teď jsem měla případ, že přišel pacient, který byl 2 roky léčen u OL, užíval Siofor 850 mg 2x1. Ke mě byl poslán s glykemií 16 mmol/l. Při prostudování dokumentace jsem zjistila, že pacient měl od zjištění diabetu odebranou glykemii 3x!!!!!, z toho poslední byla těch 16 mmol/l, se kterými byl ke me poslán, 2 předchozí 12 a 15 mmol/l. O odběru nějakého HBA1C, C peptidu, lipidů nemohla být ani řeč. Při převzetí do péče jsem poslala pacienta na oční a nefrologii a má již počínající dia retinopatii a nefroapatii. Další problém stran péče OL o diabetiky vidím v kompenzaci TK. 90% OL sdělí pacientovi, že má dobrý TK, když má 160/90! Setkávám se s tím opakovaně. Při tom nás diabetology honí, abychom kompenzovali TK na 130/70.Lipidové spektrum OL také věšinou nekontrolují. Jak budou pečovat o diabetiky lege artis, když by si tím zvýšili náklady na léky a indukovanou péči?

Opakovaně se setkávám třeba s tím, že pacientovi nasadím na hypertenzi léky a OL pošle pacienta pro další předpis ke mě, nechce mu to předepsat. Údajně ať předepisuje léky lékař, který je nasadil.

Péče o diabetiky je v naší republice na vysoké úrovni a velmi dobře propracovaná. Pokud se převede část diabetiků do péče OL, bude to dle mého názoru výrazný krok /spíš několik kroků/ zpátky.

Vím, že jsou i mezi diabetology takoví, kteří neodebírají žádné odběry jako HbA1c nebo lipidy, nedělají MA a hodnotí pouze lačné glykemie, o nějakých postprandiálních nemůže být řeč, ale pevně věřím, že takových je málo, že většina nás pracuje podle doporučení odborné společnosti, aby kvalita péče o diabetika byla co nejlepší a tím se i zkvalitnil diabetikův život a oddálily pozdní komplikace.

Také si myslím, že OL nebude mít na diabetika vůbec čas, protože naši pacienti jsou vychovaní bohužel tak, že s každou prkotinou běží okamžitě k lékaři a čekárny OL jsou trvale přeplněné.

 

                                                                                 dr. Jitka Hasalová Zapletalová, privátní diabetologická ambulance, Kroměříž

Vážený pane doktore,

samozřejmě souhlasím s vyvěšením problematiky mého textu na stánky OSAD a budu se těšit na diskusi.

Mam ještě jeden "problém", který bych také rada prodiskutovala s Vámi a případně s širší veřejností diabetologů.

Jedná se o edukační kody sestry 06123 komplexní edukace sestrou a kod 06129 nácvik a zaučování aplikace inzulinu.

Mám sestru, která absolvovala na doškolováku v Brně atestaci z edukace diabetika, absolvovala snad všechny dostupné edukační kurzy, na vše má vystavené certifikáty. Žádala jsem o rozšíření spektra výkonů na tyto 2 kody, jelikož sestra provádí opravdu samostatně edukace a samozřejmě pacienta zacvičuje na aplikaci inzulinu /do nemocnice na převedení na inzulin téměř neposílám, pokud je pacient jen trošičku spolupracující, řeším to ambulantně/ S podivem mi uznala tyto kody naše pobočka VZP, ale třeba VoZP a ČNZP mi napsaly, že neschvalují, jelikož tyto kody může provádět jen sestra OL a OL také může tyto kody indukovat.

Jak může indukovat OL nácvik a zaučování aplikace inzulinu?????

Jak může OL indukovat edukaci diabetického pacienta?????

Navíc si myslím, že sestry OL nemají v žádném případě potřebnou erudici.

Toto téma ještě nabízím k další diskuzi, jestli by se nedala nějak vyjednat změna v sazebníku, jelikož tohle je opravdu nesmysl!!!

 

                                                                              s pozdravem dr.Hasalová,Kroměříž